Известно е, че липсата на сън увеличава риска от диабет с 16 процента. Мързелуването в леглото и спането до късно в събота и неделя може мощно да му се противопостави.

Екипът на Жозиан Брусар направил опити с доброволци, които спали добре в продължение на четири вечери и много зле за същия период от време.

От получените резултати станало видно, че били нужни само два дни добър сън в по-голямо количество, за да се компенсират метаболитно последствията от четири дни безсъние.

.
. Източник: Thinkstock/Guliver photos

В експериментите били включени 19 доброволци в млада възраст и в добро здравословно състояние. Те могли да спят по осем часа и половина в продължение на четири дни.

След това четири денонощия им било позволено да спят не повече от 4,3 часа. Участниците получили право и на две нощувки с 9,7 часа сън.

Учените изследвали инсулиновата чувствителност на доброволците - способността им да регулират нивата на кръвната им захар.

При четири нощи лош сън инсулиновата чувствителност спаднала с 23 процента, а рискът от диабет се увеличил с 16 процента.

След две нощи "свръхспане" инсулиновите нива на участниците влезли в нормата.

Освен това знаехте ли, че доста неща са изобретени след сънищата?

Например идеите за "Гугъл", шевната машина, периодичната таблица са дошли именно, докато създаделите им са спали.

vesti.bg