Вторник, 19 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    05.12.2016  » Консерванти в храната – как действат?



    Храната се разваля сравнително бързо. За няколко дни, понякога и за няколко часа хлябът може да мухляса, резенът от ябълка придобива кафяв цвят, а бактериите да се размножат в майонезата.

    Все пак тези храни могат да се открият във всеки хранителен магазин, а трайността им е значително по-висока. Това се дължи на консервантите в тях. Какво точно представляват те, по какъв начин поддържат храната и безопасни ли са?

    Има два основни фактора, които развалят храната – микробите и окислението. Микробите като гъбички и бактерии „нападат“ храната и се хранят от веществата в нея. Някои от тях могат да причинят заболяване, като листерия и ботулизъм. Други просто развалят храната.

    Окислението представлява химическа промяна в молекулите на храните. То се причинява от ензимите или свободните радикали, което води до гранясване на мазнините. Това е причина за кафявия цвят, който може да се наблюдава при картофите и ябълките. Консерватните могат да предотвратят и двата вида влошаване на храната.

    Преди изобретяване на изкуственото охлаждане, гъбичките и бактериите могат да се размножават необуздано в храната.

    Така са установени начини за създаване на неблагоприятна среда за микробите. Например повишаване киселинността на храната „разплитa” ензимите, от които микробите се нуждаят, за да се оцелеят. Някои видове бактерии всъщност могат да помогнат.

    В продължение на стотици години хората консервират храната, като използват бактерии, образуващи млечна киселина. Тя превръща нетрайните зеленчуци и мляко в по-дълготрайни храни, като кимчи, киселото зеле и киселото мляко. Тези култивиран храни обогатяват храносмилателния тракт с полезни бактерии.

    Много синтетични консерванти също са киселини - бензоена киселина в дресинга за салатите, сорбинова киселина в сиренето и пропионовата киселина в тестените изделия.
    puls.bg


    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »