Вторник, 19 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    05.12.2016  » Мъглата през зимата – опасна ли е за здравето?



    Зимното застудяване носи със себе си обичайните за сезона мъгли. Съвсем нормално, повечето от нас приемат това явление за съвсем естествено, но замисляме ли се дали то се отразява на здравето ни? Отговорът е – да!

    По своята същност мъглата е ниско разтилащ се облак, където се натрупва вода от местните водоеми. Когато тя е краткотрайна и се вдига малко след изгрев слънце, то тогава не е опасна за здравето ни. Но, когато се смеси със замърсителите във въздуха и продължи по-дълго, се образува смог, който обикновено се задържа за повече време и тогава вече са възможни евентуални последствия за човешкото здраве.

    Основната причина за образуването на смог е именно повишеното замърсяване на въздуха, което води до разтилането на плътната пелена над главите ни.

    Замърсителите на въздуха от автомобилите - серен диоксид, азотен диоксид и различните промишлени замърсители – въглероден окис, летливи органични съединения, озон и прахови частици, се смесват с мъглата и образуват плътен слой в атмосферата, наречен смог. Обикновено, той се задържа през целия ден и може да причини различни здравословни проблеми или да създаде проблеми на хората с някои хронични заболявания.

    Освен редица респираторни заболявания, смогът може да причини и други неприятности. Ето някои от тях:

    1. Нарушение на белодробната функция:
    Фините прахови частици във въздуха се натрупват в белите дробове и намаляват техния функционален капацитет. Това увеличава възможността от епизодични хрипове, кашлица и дори задух.

    2. Кашлица
    Вдишването на въздуха при смог, може да доведе до пристъпи на кашлица, тъй като замърсителите дразнят дихателните пътища.

    3. Астма
    Фините прахови частици, които се натрупват в мъглата, пречат на пациентите с астма да дишат нормално. Проблемът не е единствено в това, че състоянието им се влошава, но и, че продължителността на астматичните пристъпи се удължава.

    4. Бронхит
    Продължителното пребиваване на открито при смог влошава и състоянието на хората с бронхити. При това състояние лигавиците на бронхите за възпалени, а замърсителите във въздуха ги раздразват допълнително, което води до по-сериозни проблеми.

    5. Очни дразнения
    Замърсителите във въздуха могат сериозно да раздразнят лигавицата на окото и дори да се стигне до различни инфекции, които водят до зачервяване и подуване на едното или двете очи.

    Как да се предпазим?
    Смогът е природен феномен и не можем напълно да избягаме от него. Но, за да предотвратим неприятните последици за здравето си, е добре да ограничим максимално излизането на открито, докато трае явлението.

    Препоръчително е да избягваме индустриалните зони, големите кръстовища и продължителния престой в задръстванията, тъй като именно това са местата с най-голяма концентрация на замърсители във въздуха.

    Специалистите препоръчват да покриваме лицето си с шал или маска, за да ограничим максимално вдишването на вредни частици.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »