Петък, 26 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    03.01.2017  » Добрите новини дойдоха от културата
    2016 г. бе година на тежки турбуленции и сякаш непресъхващ извор на мрачни вести. Една област обаче изпъкна в чисто български план като източник на приятни емоции - културата. Годината изобилстваше с новини за успехите на художници, режисьори, актьори, хора на литературата и изкуството изобщо. Разбира се, не всички те бяха "български" - някои бяха на артисти от български произход, работещи в чужбина, други - на чужденци, превърнали България във вдъхновение, кауза или дом. Общото бе, че поставиха страната на международната карта и показаха, че с талант и систематични усилия нещата могат да се случват и тук.

    Затова "Дневник" припомня събитията, които ни дадоха искрен повод за гордост през 2016 година, макар рядко да намират място в "патриотичните" речи.

    1. Няма спор сред тези събития най-значимото е "Плаващите кейове" на Кристо. То наскоро беше обявено от "Ню Йорк Таймс" за най-обсъжданото художествено събитие на годината. Всеки път, когато има повод за се говори за големия артист от български произход, в родината му по правило избухват спорове на тема "българин" ли е той. Самият Христо Явашев никога не е вземал отношение по тези въпроси - като художник го вълнува преди всичко свободата и независимостта на неговото изкуство.

    Позицията му да не приема покани, поръчки, спонсорства и публични средства за мащабните си проекти, а да ги самофинансира, е уникална колкото и самите произведения. 1.2 млн. души се стекоха на езерото Изео, за да видят опакованите в искрящо оранжево понтони. Факт е и че по-голямата част от екипа, отговорен за сложната логистика на неговата инсталация, беше български. През трите седмици на юни 2016 г. около Лаго'д Изео да си българин бе не само гордост, но и осезаемо предимство.

    2. Успехите на българските кинорежисьори продължиха и през 2016 г. През февруари учещата в Берлин Елица Петкова взе почетен диплом в паралелния конкурс "14 плюс" на "Берлинале" за пълнометражния си филм "Жалейка", сниман в село Пирин и продуциран от Берлинската киноакадемия с подкрепа от Нов български университет.

    Светла Цоцоркова бе номинирана за дебют на Европейските филмови награди с "Жажда", а филмът "Пеещите обувки" на Радослав Спасов взе специална награда от кинофестивала в Москва.


    Големите аплодисменти обаче отидоха при Ралица Петрова, която спечели "Златен леопард" на престижния кинофестивал в Локарно с първия си филм "Безбог", а после отнесе и призове от Сараево и Варшава.

    "Слава" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов го следваше по петите с почетен диплом от Локарно и награди от още няколко фестивала. Вторият филм на авторите на "Урок", вече с подкрепа от НФЦ, затвърди заявката им за сериозното кино пред международната критика, но още по-важно, може да се пребори и за сърцата на широката публика. С динамичното темпо на трилър и остър хумор, които постепенно разгръщат един добре познат трагичен сюжет, той може да се превърне във филма на последните 27 години, ако намери своята публика. "Слава" в момента е по кината.


    3. След няколко други награди "Сляпата Вайша" на аниматора Теодор Ушев попадна в късия списък от десет късометражни филма, които ще се борят за номинация за "Оскар".

    Колегите му от "Компот колектив" също взеха няколко приза с новия си филм "Пътуваща страна". За работещия в Канада режисьор това е втори път, като филмът е по разказа на българския писател Георги Господинов. Двамата продължават сътрудничеството си - първо в сборния филм "8 минути и 19 секунди", в който известни български режисьори ще представят своя трактовка на 5 разказа на автора, а после и със среднометражна анимация по романа "Физика на тъгата".

    4. България на международната литературна карта. Английският превод на "Физика на тъгата", дело на Анджела Родел, бе сред петте финалиста на международната награда PEN за превод, влезе в номинациите за годишната награда на Асоциацията на преводачите в САЩ и бе обявен за най-добър преводен роман от Асоциацията на преподавателите на славянски и източноевропейски езици. Книгата донесе на Георги Господинов и швейцарската награда "Ян Михалски". Преводачи на други езици като Давид Бернщайн също се погрижиха българската литература да бъде забелязана другаде.

    Междувременно вдъхновеният и посветен на България роман на американския писател Гарт Грийнуел "Каквото ти принадлежи" се класира в дългия списък за най-престижната американска литературна награда National Book Award.


    5. Силната програма на Софийската градска художествена галерия отново показа, че тя изпълнява национални задачи в отсъствието на адекватен музей. Изложбите "Между модерното и канона. 120 години от рождението на Цанко Лавренов" и "Форми на съпротива", която за пръв път представи картината на репресиите и протеста на българските художници по време на социалистическия режим бяха сред задължителните заглавия на 2016 г.

    6. Българският фотожурналист Стоян Ненов бе част от екипите на "Ройтерс" и "Ню Йорк Таймс", наградени с "Пулицър" в категорията "Горещи новини" за отразяването на бежанската криза.

    7. Оперната прима Соня Йончева и концертмайсторът на кралския "Концертгебау оркестър" в Амстердам Веско Ешкенази също бяха част от екипи, номинирани за предстоящите награди "Грами".

    "Концертгебау" е предложен в категорията най-добро оркестрово изпълнение за Симфония №5 от Сергей Прокофиев с диригент Марис Янсонс, а Йончева - в категорията запис на опера за "Сватбата на Фигаро" заедно с канадския диригент Яник Незе-Сеген, продуцента Даниел Зеле и останалите солиста Томас Хампсон, Кристиане Карг и Лука Писарони.

    8. Поли Генова стана четвърта на песенния конкурс "Евровизия" в най-успешното българско участие досега.
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »