Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    14.02.2022  » Как да се преборим с желанието за сладко

    Въпреки желанието ни да спрем да ядем сладко, е почти невъзможно да контролираме глада си. Това се обяснява с биохимията на мозъка. Когато приемаме вещества, водещи до пристрастяване (включително захарта), в мозъка се отделя веществото допамин, предизвикващо чувство на наслада и удоволствие. За да си набавим още допамин, не спираме да консумираме сладки храни. Проблемът е, че при продължителен прием, допаминовите рецептори губят чувствителността си и за да си доставим отново чувство на наслада, трябва да ядем все повече и повече захар. Тоест, консумираме повече, за да постигнем същия ефект – развиваме зависимост.


    Ако смятате, че навикът ви да ядете десерти е излязъл извън контрол, то вижте съветите на специалистите за това как да се справите с проблема си.

    Първото нещо, което трябва да направите е да разберете какво е в основата на вашето пристрастие към сладките неща. Прекалено честата консумация на сладко може да доведе до редица здравословни проблеми и сериозно да навреди на фигурата.

    Рядкото желание за нещо сладичко се отразява добре на организма, но ако всеки ден посягате към шоколада, тортата или вафлата, значи в тялото има някакъв дефицит, който трябва да бъде наваксан. Възможно е да става въпрос и за обикновен навик, който обаче трябва да бъде изкоренен.

    Един от начините за контрол на пристрастието към сладкото е воденето на дневник на храната. Има и други методи за контролиране на желанието да си подсладите живота.

    Задайте си въпроса – защо изпитвате желание да хапнете сладко и защо искате да пиете чая и кафето си с по няколко лъжички захар. Дали наистина искате да хапнете сладко или това е само емоционална реакция, предизвикана от стрес или от навика.

    Консумацията на въглехидрати и захар спомага за изработването на серотонин, който предизвиква доброто настроение. Това ви кара да си мислите, че сладкото решава проблемите ви.

    Изпускането на закуската също може да отключва неустоимия ви глад за сладко. Създайте си здравословни навици за закуска и ще видите как цялостният ви хранителен режим ще се промени, а желанието за сладко ще започне да намалява.

    Когато изпитвате силно желание за сладко, опитайте се да го задоволите с по-здравословен избор – пресни плодове или йогурт. Въпреки че тези продукти също съдържат захар, те са богати и на здравословни хранителни вещества – витамини, белтъчини, влакнини и антиоксиданти. Заложете на здравословни снаксове, които не само ще заситят глада ви, но и ще ви държат сити по-дълго време.

    Пийте достатъчно вода и се старайте винаги да бъдете добре хидратирани. Понякога забравяме да пием вода и бъркаме жаждата с глад. Така че, ако внезапно ви се прииска да хапнете парче шоколад, първо изпийте чаша вода и вижте как ще се почувствате. Водата намалява глада и освежава тялото, така че я превърнете в своя любима напитка, особено през горещите летни месеци.

    Недоспиването също е една от основните причини за прекомерното желание за сладко. Учените са доказали, че липсата на сън има пряко отношение към ниските нива на лептина - хормонът, контролиращ апетита, докато в същото време се повишава хормона на глада - грелин. Осигурявайте си поне 7-8 часа сън, за да се чувства организмът добре и да не се налага да посягате към вредни храни и сладки изделия.

    Има и един лесен трик, с който може да овладеете апетита си за сладко.

    Методът е открит от учени към Колумбийския университет в Ню Йорк. Те твърдят, че може да манипулирате мозъка си, така че да изпитвате насладата от консумация на нещо сладко, но в същото време да не прекалявате със захарта.

    След редица лабораторно тестове екипът стигнал до заключението, че сладкишите провокират лакомия, а горчивото ни кара да спрем за ядем. Така че, ако сте решили да си хапнете четвърт от любимия си шоколад и не искате да прекалявате, след като изядете количеството сладко, хапнете и нещо горчиво. По този начин мозъкът ви ще изпрати сигнали да оставите храната настрани.

    АРЕНА

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »