Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    31.05.2022  » Тези 6 грешки съсипват пералнята и дрехите


    Никой от нас не осъзнава колко неприятно е било прането преди. Вместо да наблъскаш всичко и да натиснеш едно копче, нашите баби са клечали и с помощта на сапун и дъска за пране са миели и плакнели дрехите си в студена вода, клечеейки на улицата.

    През зимата не бихме пожелали това дори и на врага си.

    От тази гледна точка, ние в момента направо си живеем царски. Хвърляме прането в пералнята и всичко вече е нейна грижа. Ако пък имаме и сушилня, то най-вероятно щастието е пълно, пише Жената Блиц.

    Мислите си, че в такъв случай няма къде да сбъркате, е оказва се, че бъркате. Има няколко грешки, които често допускаме и дори не осъзнаваме, че те съсипват уреда ни и скоро може да се наложи да се сбогуваме с него. Ето кои са те:

    1. Не използвате антибактериален препарат за пране

    От улицата носим у дома много бактерии по дрехите си. Ако не се грижим правилно за унищожаването им, то допускаме огромна грешка. В крайна сметка, с обикновен прах или гел, бактериите не умират, напротив - чувстват се доста комфортно. Спасете се от тях, като си купите антибактериален перилен препарат.

    2. Не почиствате пералнята

    Барабанът блести като чист отвътре, което според вас значи, че всичко с машината е наред? Това въобще не е така. Вътре се натрупва мръсотия, затова е добре да я почиствате всеки месец. Има специални почистващи препарати, но можете да се справите и с импровизирани.

    Освен това върху гумените уплътнения на вратата може да се образува мухъл. Добре е да миете и тях поне веднъж месечно. Филтърът в идеалния случай трябва да се чисти след всяко измиване - става много бързо, отнема 10 минути.

    3. Слагаме дрехите вътре грешно

    Колко от вас например знаят, че дънките трябва да се перат на обратно. Това важи и за нещата, които са от деликатни материи - пуловери, памучни ризи и блузи. Това ще предотврати повредата на тъканта по време на пране и центрофуга.

    4. Препълваме пералнята

    Въпреки че в инструкциите ни пише, че машината ни може да се справи с 5 кг. сухо пране, ние все пак си мислим, че може да извърши и някой подвиг. В барабана задължително трябва да има празно място около височината на една длан или за предпочитане два юмрука, за да бъде измиването ефективно. В противен случай рискувате да изкарате дрехите си мокри и с неразтворен прах за пране.

    5. Не перете нови дрехи

    Носенето на ризи и панталони, без предварително да ги изперете е много лоша идея. Не знаете кой точно ги е мерил преди вас. Може би човекът е бил болен. Дори и да не е, вероятно е оставил частици от кожата си по дрехите, преди да ги вземете от магазина. Добре е да ги изперете преди да ги сложите.

    6. Не регулирате скоростта на центрофугата

    Нямате представа колко деликатни всъщност могат да бъдат дънките. И да, памучният плат също. Той издържа максимум до 600 оборота в минута. Чаршафи и кърпи до 1400. Дънките издържат на скорост на центрофугиране до 900 оборота в минута, а деликатните тъкани до 400. Ако центрофугата е по-интензивна, то тъканта се износва и изтрива по-бързо.

    АРЕНА

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »