Петък, 26 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    10.07.2017  » Колко културни и креативни са европейските градове?


    През изминалата седмица бе публикуван докладът „Наблюдение на културните и креативни градове”. В изследването са включени 168 града от 30 европейски държави. Българските градове са София, Пловдив, Варна и Велико Търново, а Русе не попада сред интересните за доклада градове. Нито един град от Източна Европа не е успял да се класира сред първите десет в различните категории.

    Този нов инструмент предоставя сравними данни за постиженията на европейските градове в девет измерения, обхващащи културния и творческия сектор, и подчертава как техните постижения допринасят за социалното развитие и икономическия растеж на градовете и за създаването на работни места.


    Критериите, по които са оценявани градовете, са култура, креативна икономика и заобикаляща среда. Към всеки от тях има по 9 индикатори – например броя на музеите, местата в киносалоните, посещения на туристи, работни места по индустрии, патенти, чуждестранни студенти, самолетни полети, влакове до съседни градове и качество на управлението. Именно при последния показател Отвореност/доверие и управление на града, оценките за българските градове са ниски.


    Основните констатации от проучването са следните:

    • Водещи градове на културата и творчеството: в сравнение с други градове с подобно население, Париж, Копенхаген, Единбург и Айндховен демонстрират най-добри резултати.

    • Култура, творчество и благоденствие: културата и творчеството допринасят за по-висок икономически растеж и са от решаващо значение за градовете с по-ниски доходи.

    • Размерът не е всичко: размерът на даден град не е определящ фактор за неговите постижения в областта на културата и творчеството, като средно малките и средните градове показват сравнително добри резултати в сравнение с по-големите градове.

    • Столиците отбелязват високи резултати, но не са на първите места: въпреки че често столиците са на водещата позиция, в Австрия, Белгия, Италия, Германия, Полша, Испания, Нидерландия и Обединеното кралство има градове с по-добри резултати.

    „Идеалният“ град на културата и творчеството в Европа би бил амалгама от градовете с най-добри резултати по всеки показател. Този град би имал културните центрове и съоръжения на Корк (Ирландия), участието в културни мероприятия и атрактивността, както и заетостта в творческия сектор и сектора на знанията на Париж (Франция), правата на интелектуалната собственост и иновациите на Айндховен (Нидерландия), новите работни места в творческите сектори на Юмео (Швеция), човешкия капитал и образованието на Льовен (Белгия), отвореността, толерантността и доверието на Глазгоу (Обединеното кралство), местните и международните връзки на Утрехт (Нидерландия) и качеството на управлението на Копенхаген (Дания). Пет от тези осем града имат по-малко от 500 000 жители (Корк, Айндховен, Юмео, Льовен и Утрехт).

    ПЪЛНИЯТ ДОКЛАД

    ruse-direct.eu

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »