Петък, 26 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    25.01.2018  » Десетки родители дискутираха етапите в детското развитие



    Десетки родители се събраха на поредното родителско кафе с тема „Етапи на детското развитие“ на Лечебни заведения „Медика“. Лекторите – Венета Венкова – психолог и Силвия Пасева – логопед запознаха гостите с моменти в детското психично и речево развитие.

    Понякога до такава степен се задълбочаваме в етапите на бременността, че оставаме неподготвени за случващото се след чудото на раждането, казват специалистите. Първата част от лекцията започна с поставяне на въпросите, на които всеки търси отговор „Как най-успешно да се справя с отговорната задача да съм родител?“ и „Добре ли се развива детето ми?“.

    Бяха дадени практически съвети за общуване с децата през определените периоди от израстването им:

    - Оставете детето между 1 и 2 години на спокойствие да събаря току-що построеното, назовавайте предметите, показвайте му какво правят, бягайте и лудувайте сред природата! Нека това забавление да премине в режим на „наглеждана свобода”, когато детето стане на 2 години!

    - В началната училищна възраст /между 7 и 10 години/ бъдете подкрепящи - не максималисти! Ако детето използва поведението, за да получи контрол или да привлече вниманието ви, ефективен отговор би било въздържането на внимание.

    - Не забравяйте „Обичам те!”, „Подкрепям те!”, „Вярвам в теб!” в тийнейджърската възраст. Помислете над фактите – „Моето дете не е моя собственост“ и „Моето дете не е мен“.

    - Има само две абсолютно трайни неща, които можем да завещаем на децата си - едното са корени, а другото криле!

    Дискутиран бе и въпросът за етапите на речевото развитие. Логопедът Силвия Пасева разясни в каква възраст какво трябва да се очаква и какво да се изисква от детето. Също така даде насоки как да се различат СОТ /специфични обучителни трудности/, свързани с езикови и познавателни способности за пълноценно научаване на нова информация. Това провокира редица въпроси от страна на родителите.

    Предвид обширната тема и активното участие на родителите в дискусията, кафето продължи повече от очакваното. Уютната обстановка, придружена с много забавления за децата предостави възможност на родителите да се задълбочат в лекцията.

    Обявена бе темата на сбирката за идния месец „Балансираното хранене на децата“ с лектор – лекар специалист по гастроентерология и диетика.

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »