Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    27.09.2018  » Първата среща с очен лекар трябва да е преди 1-та година


    Особеностите в развитието на детското зрение, най-често срещаните заболявания на очите и методите за превенция бяха разяснени в първото за сезона Родителско кафе на Лечебни заведения „Медика“. Дискусията с родители се състоя в Детския отдел на Регионална библиотека “Любен Каравелов” – Русе и бе водена от  д-р Луиз Панайотова – офталмолог към отделение по Очни болести на УМБАЛ „Медика Русе“.

    След направения обзор какво възприема бебето чрез очите и как да проследим правилното му развитие, д-р Панайотова посочи кога трябва да бъдат извършени задължителни очни прегледи. Първата среща с офталмолог е добре да бъде още преди то да е навършило година.

    Тогава специалистът проследява за страбизъм (кривогледство). На четвъртата година на детето се потвърждава или изключва вероятността  за мързеливо око или амблиопия. За цялостно проследяване на зрението е препоръчително провеждането на ежегодните прегледи до навършване на 14 годишна възраст.

    Както много от системите в човешкото тяло, така и зрителната система е несъвършена при самото раждане. Смята се, че зрението на новородено е 5% от това на възрастния човек,  между първата и третата година става приблизително  50%, а чак между петата и шестата годишнина на детето започва да вижда с всяко око на 100%.

    По отношение на максималния комфорт за очите по време на учене лекторът посъветва бюрото бъде разположено пред прозорец. По този начин се подсигурява възможност детето да поглежда навън от време на време, с цел успокояване на очите и почивка. Ако се наложи то да чете на изкуствена светлина е добре да се избягват сенките върху учебниците. Самата светлина трябва да е силна, но не прекалено, а разстоянието между книгите и очите да бъде около 35-40 см.

    Изключително е трудно, децата, родени в днешни дни да се държат далеч от електронни устройства. Наличието на голямо разнообразие от образователни приложения, които усъвършенстват уменията на децата е причина родителите често да им предоставят смартфони и таблети. Понякога това е и единствената възможност да задържат малчуганите мирни на едно място. Въпреки, че д-р Панайотова препоръча електронните книги, като по-щадящи  зрението,  посъветва родителите: „Ако детето ще бъде пред екран, по-добре да е по-голям, защото, колкото по-малък е той, толкова повече ще се взира в него, ще се доближава и съответно – натоварването на очите ще бъде по-голямо.“

    Ако детето се оплаква от честото главоболие, сълзене и зачервяване на очите е добре да посетите офталмолог. Триенето на очите, примижването и отместването на погледа също могат да се окажат симптоми на влошено зрение.Очаквайте следващото „Родителско кафе“  през месец октомври.

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »