Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    21.11.2023  » Администрацията предлага увеличение на данъка върху недвижимите имоти и придобиване на имущество

    Да се осъвремени данъкът върху недвижимите имоти предлага местната администрация с приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба №20 за определяне размера на местните данъци на територията на Община Русе. В мотивите се посочва, че това се прави „предвид невъзможността да се осигури приходната част на бюджета на община Русе за 2024г. от продажба на имущество, приватизация, наеми и др. и на основание чл.22 от Закон за местните данъци и такси /ЗМДТ/.


    Законодателят е предоставил на общинските съвети правото да определят данъка от 0,1 до 4,5 промила. Исторически за цялата страна /1997-2007г./ размерът на данъка върху недвижимите имоти е бил 1,5 промила. След открилата се възможност някои общински съвети са вдигнали ставките, а в община Русе размерът е намален на 1,2 промила. Впоследствие с Решение № 401, прието по Протокол № 16/15.12.2016г. на Общински съвет – Русе, данъкът върху недвижимите имоти е вдигнат на 2 промила.

    Сега предложението е от 2 промилите да станат 3.

    Предлага се и осъвременяване размера на данъка при придобиване на имущество по дарение и по възмезден начин /ДВПИ/. Актът на Общински съвет – Русе, с който е определен действащия размер от 2,2 на сто е приет през 2009г. /Решение № 447 по Протокол № 22/29.01.2009г./. През предходните години по-ниските приходи са компенсирани с други приходоизточници, които предвид обективни фактори бележат траен ръст на намаление.

    Администрацията предлага от 2.2 промилите да станат 2.7.

    С разработването на прогноза за периода 2024 – 2026г. на постъпленията от местни приходи и на разходите за местни дейности се очертава недостиг на контролите в размер на 10 млн. лв. за 2024г. /без планиран резерв, намалени разходи за инвестиции, намалени разходи за текущ ремонт/ и реален съществен дефицит при данните за 2025г. и 2026г. Съгласно ЗПФ /Закона за публичните финанси/ трайно нарастващите разходи се обезпечават с трайно нарастващи приходи, каквито са имуществените данъци и ТБО.

    В община Русе в местните дейности и в дофинансирането на държавните дейности има разкрити 916 щатни и нещатни броя персонал.

    Друг фактор, който влияе върху увеличаване на разходите е погасяването на главниците по дългосрочни заеми от банки и Фонда за градско развитие от 1,481 млн. лв. през 2023г. на 3,589 млн.лв. в следващия период. Очакванията от продажба на нефинансови активи са в посока намаление с над 6,739 млн. лв. в сравнение с 2023г.

    Гореизложеното предполага недостиг на трайни приходи, които да компенсират трайното нарастване на разходите във всички бюджетни сфери.

    Всички мотиви за промяна в Наредбата

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »