всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    25.12.2023  » ТСК – Русе изпраща поредна успешна година

Поредна изключително успешна година изпраща Тежкоатлетически спортен клуб „Русе“. На станалата вече традиция церемония провела се днес, председателят на УС на клуба проф. Кирил Панайотов отличи най-добре представителите се през 2023 година състезатели на клуба. На тържеството присъстваха областният управител на Русе Даниел Ковачев, зам.-кмета на Русе Димитър Недев, директорът на РУО – Русе д-р Росица Георгиева, представителят на Министерството на спорта в Русе Елеонора Гурбанова – Ибришимова, директорите на Спортно училище „Майор Атанас Узунов“ Евгени Недев и на СУ „Йордан Йовков“ Кремена Кръстева и ръководителят на Ученическа спортна школа Мая Петрова.

„Изпращаме една добра година, в която нашите състезатели станаха повече. Голяма част от тях вече са в разширения състав на националния отбор по вдигане на тежести. Станаха повече и клубовете ни, като вече имаме състезатели в Добрич и Пазарджик. Благодарение на залите, които изградихме в три от русенските училища помагаме на все повече деца да бъдат близо до спорта, каза проф. Панайотов. Той допълни с радост, че 25% от занимаващите се с вдигане на тежести 400 състезатели в страната са от Русе. Проф. Панайотов подчерта и това, че в историята на русенския спорт са малко спортистите, които имат три поредни европейски титли, а ТСК има такъв в лицето на Ангел Русев. Поздравления към състезатели и треньори отправиха Данаил Ковачев и Димитър Недев, които пожелаха здраве и повече успехи на състезатели и треньори.

Европейски и държавни титли, отлични представяния на международни състезания в Гърция и Литва са в актива на възпитаници на треньорите Кръстина и Радослав Атанасови и Калоян Мицев през тази година. Трикратният европейски шампион при мъжете - 22-годишният Ангел Русев очаквано оглави класацията за най-добър състезател на ТСК - Русе. През годината той успя да запише рекорд и трето място на Олимпийски турнир в Гърция и стана държавен шампион в своята категория. След него се нареди Джан Зарков, който тази година се окичи с европейска титла, но при кадетите до 17 години и първи и на турнир на Прибалтийските нации в Литва. На трето място се нареди Надежда Мей-Нгуен, която стана трета на Европейското първенство за девойки и държавен шампион. След тях се наредиха Дениз Данев (шесто място в двубоя на ЕП за мъже в Ереван),  Рени Русева (девето място на ЕП за жени в Ереван) и Мерт Харатолу (шесто място на ЕП за кадети до 15 години) и Руслана Атанасова, която направи своя дебют на международния подиум на Европейското първенство за кадети до 15 години.

Само преди месец отборът спечели рекордните шест купи на Държавното отборно първенство в град Пловдив. На провелото се в края на юни Държавно първенство по вдигане на тежести в Русе, русенските състезатели успяха да завоюват общо 14 индивидуални титли, 44 златни, 20 сребърни и 15 бронзови медала. Последното признание за ТСК дойде в четвъртък, когато на Церемония в Русе Ангел Русев стана Спортист на Русе за 2023, а Джан Зарков стана 9-ти. В същия ден, но в столицата, на церемония на Българската федерация по вдигане на тежести четирима щангисти на ТСК – Русе попаднаха в топ 10 на най-добрите спортисти на федерацията. Това са Ангел Русев, Джан Зарков, Дениз Денев и Надежда Мей Нгуен. Отличие получи и треньорът Радослав Атанасов.