Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    11.03.2024  » В Русе отбелязаха 81-ата годишнина от спасяването на българските евреи

    С възпоменателна церемония в Русе беше отбелязана 81-ата годишнина от спасяването на българските евреи. Инициативата бе организирана от Регионалната организация на евреите /РОЕ/ „Шалом“ с председател Панайот Тотев, а сред присъстващите бяха заместник областният управител Георги Георгиев, кметът Пенчо Милков, председателят на Общинския съвет академик Христо Белоев, както и директорът на Историческия музей в Бяла д-р Иво Жейнов.


    По предложение на Георгиев в небето полетяха десетки бели балони в знак на почит към хората, които в опасните години на Втората световна война защитават евреите от ешелоните на смъртта. „Това е едно от най-значимите събития в съвременната история на България“, каза Георгиев и посочи, че то е пример за силата на гражданското общество в страната ни.

    От своя страна кметът Милков отправи апел да помним и предаваме колко страшно нещо е войната. „Децата трябва да чуват всяка година и по всеки повод, че войната е най-страшното нещо, което може да се случи и то не просто като думи, а да се разказват конкретни истории“ каза кметът на Община Русе. Според него сред най-важните уроци, които днес си припомняме е, че винаги трябва да постъпваме съобразно човешките принципи и да не загубваме достойнството си.

    Д-р Жейнов пък припомни ролята на русенските граждани, помогнали на отделни представители на евреиската общност.

    Прочувствено слово произнесе и заместник-председателят на РОЕ „Шалом“ в Русе Стела Дионисиева, която разказа историята на своята баба Естер и благодари на всички, които не са прегърнали фашизма и не са забравили човечността си. „Имало едно време едно обикновено момиче, родено в град Лом в далечната 1927 г. С нищо не било по-различно от обикновените момичета на нейната възраст, освен, че се казвала Естер. Знаела, че е еврейка, но за нея нямало значение, тъй като живеела спокойно сред своите връстници – българи, турци, цигани. Ходела на училище, помагала в семейството с домакинската работа и била спокойна в тихото дунавско градче“, с тези думи Дионисиева започна обръщението си към присъстващите. Тя припомни много трагични моменти от случващото се в живота на баба си и отбеляза ролята на Българския червен кръст в онези тежки години.


    По традиция церемонията завърши с едноминутно мълчание и поднасяне на цветя пред паметника на жертвите на Холокоста в града, който бе издигнат през 2018-а. Той е изграден със средства на организацията и с дарения на израелски фирми. Проектът бе предоставен безвъзмездно от русенския архитект Цвети Русинов.
    АРЕНА


    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »