Проектът "Мисли глобално, действай локално", финансиран от програмата "Еразъм+" на Европейския съюз, подкрепя през последните две години темата за многообразието и приобщаването (D&I) и културната промяна в МСП чрез разказване на истории.
В рамките на проекта са разработени цялостна програма за продължаващо професионално развитие (CPD) и набор от инструменти за разказване на истории, които са свободно достъпни на уебсайта на проекта. Програмата за продължаващо професионално развитие се състои от четири модула, посветени на управлението на многообразието и приобщаването, несъзнателните предразсъдъци, приобщаващата комуникация и наративното проучване чрез участие. Инструментариумът за разказване на истории представя деветте стълба на многообразието и предлага техники за разказване на истории за управление на многообразието в организациите. Тези ресурси са достъпни на английски, гръцки, български, словенски, холандски, чешки, италиански и португалски език.
В началото на тази година програмата за продължаващо професионално развитие беше пилотно въведена във всяка страна партньор и бяха проведени обучения в различни компании. Отзивите бяха изключително положителни и подчертаха необходимостта да се обърне внимание на многообразието и приобщаването на работното място. Споделянето, събирането и анализирането на истории се оказа ефективно за мениджърите при предаването на ценностите на компанията, ангажирането на служителите и насърчаването на устойчива промяна във фирмената култура.
Проучванията, проведени от партньорите по проекта, включително документални проучвания и фокус групи в съответните държави, подкрепят тази необходимост. Констатациите са обобщени в препоръки за политиките за многообразие и приобщаване, които са достъпни на английски език на уебсайта на проекта. Обобщение на основните констатации ще бъде разпространено сред заинтересованите страни във всяка държава, за да се осигури по-широко разпространение.
Многообразието и приобщаването са от решаващо значение в Европа, тъй като населението става все по-разнообразно. Докато големите организации обикновено разполагат с ресурси за управление на многообразието, МСП често се затрудняват да отделят време и ресурси за това. Управлението на многообразието обаче е важно не само за благосъстоянието на служителите, но и за подобряване на работните процеси и насърчаване на творчеството.
Проектът “Мисли глобално, действай локално” има сериозен принос към това предизвикателство. Разработените материали улесняват самостоятелното учене и планирането на практически семинари. Важно нововъведение в проекта е „разказването на истории“ за разглеждане на теми, свързани с многообразието и приобщаването. Историите са универсални свързващи елементи; споделянето и слушането на истории събужда човечността и насърчава съпричастността, като превръща "различния" в човек, с когото можем да се свържем. Разказваческите подходи, които екипът използва в работата си, насърчават съпричастността, взаимното оценяване и сътрудничеството, разкрива "мълчаливото" знание и прави работните процеси по-ефективни. АРЕНА
|