Снимка: Прожекцията на Play Ruse в Блок 14 (източник: Мостът на приятелството)
Румънските организатори от кино фестивала за младежка публика Play Giurgiu предоставиха на българските си партньори от културния център “Блок 14” европейски късометражни филми, които бяха излъчени и аплодирани от пълна зала в Русе.
Екранът на Play Giurgiu пред гюргевския театър (източник: Play Giurgiu) Владимир Митев
На 14 септември 2024 г. културните дейци на Русе и Гюргево реализираха неочаквано добро и напълно логично взаимодействие за два съседни дунавски града – едновременното провеждане на мини филмов фестивал в културни центрове от двете страни на реката. В Русе “Блок 14” прожектира европейски късометражни анимационни филми, предоставени от фестивала Play Giurgiu, организиран от Михай Митрика и неговата неправителствена организация. В същата вечер Михай, който от години организира румънския фестивал за анимационно кино Animest, прожектира в Гюргево “Големият и лош вълк” – филм за малки и големи.
В Русе залата от около 40 места бе пълна. Филмите демонстрираха въображение и изкуство в създаването на анимационни филми, но зрителите изтъкнаха и дълбокия психологичен пласт в някои от тях. Дигиталните “ленти” често разглеждаха темата за живота и смъртта, за любовта, самотата и отчуждението. Хората, които разговаряха с блога “Моста на приятелството” след прожекцията, бяха видимо повлияни от видяното, което предложи както интересна визия, така и храна за размисъл.
Преди началото на прожекцията Асен Николов и Евгения Явашева обърнаха внимание, че не за първи път има румънски събития в “Блок 14” и че обикновено те са свързани с кино. Те благодариха на гюргевския партньор – Play Giurgiu, както и на блога “Мостът на приятелството”, направил връзката между двете страни. Според двамата домакини Румъния има успехи както във филмовото изкуство, така и във фестивалите, а възможността в Русе да се докоснем до тях е много позитивна.
Публиката на фестивала Play Giurgiu (източник: Play Giurgiu)
Разговорите след събитието и коментарите в социалните мрежи от русенци с интереси в областта на изкуството показаха, че русенската публика има нужда от подобни събития и вижда смисъл те да се провеждат по-често. Те показват и че 17 години след присъединяването към ЕС между Русе и Гюргево се реализират не само връзки между местните и областните администрации, а и между самите хора – неща, което придава плътност на европейската принадлежност на двата града.
АРЕНА
|