В Епископската резиденция на Католическата Никополска епархия в Русе бе представена книга за един от най-образованите българи през 18 век Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Сред гостите на събитието бе и областният управител Драгомир Драганов, който благодари на председателя на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев и екипа му за положените усилия книгата да достигне до широката общественост, защото написаното в нея е морален ориентир за духовност, просветеност и нравствени добродетели като човечност и мъдрост.
Настоящият том 73 от документалната поредица „Архивите говорят“ се състои от 196 страници и съдържа преводи от италиански на 59 документа, предимно писма до различни представители на Ватикана, излезли изпод перото на Никополския католически епископ Павел Гайдаджийски Дуванлията, роден през 1733 или 1744 г. в пловдивското село Дуванлий и починал през 1804 г. в Букурещ. Писмата в книгата се отнасят не само за служебните му дела, но описват и събитията в живота на обикновените хора и на свещениците в може би най-тъмните години на Османското владичество и безспорно най-тежките за немногобройното католическо население в тях. Това са времената след смазването на Чипровското въстание от 1688 г., когато католическите селища в Северна България са разорени и почти не са останали свещеници, които да обслужват вярващите.
Самият епископ е прелюбопитна и ренесансова личност – талантлив поет, пише отлично на италиански, владее турски и влашки, разбира френски и гръцки. Неговата скромност и човечност е оценена от съвременниците му – погребението му се превръща в масово шествие по улиците на Букурещ. Книгата бе представена в присъствието на Никополския епископ монсеньор Страхил Каваленов. Той направи кратък преглед на историята на Никополската епископия. Монсеньор Каваленов отбеляза и голямата заслуга на отец Паоло Кортези, който работи като католически свещеник в Белене, издал през 2010 г. книгата „Писма от пределите на Европа 1776-1813“, където за първи път са публикувани в оригинал писмата на епископ Павел Дуванлията.Преводач на писмата автор на предговора и терминологичния глосарий на сборника, съставител и научен редактор е проф. Красимир Станчев.
Председателят на ДА „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев подчерта, че XVIII в. е почти бяло петно в познанието за миналото на нашите земи, като дори за предходния XVII в. се знае повече – и това само увеличава стойността на писменото наследство на Павел Дуванлията.
Според доц. Радослав Спасов, научен редактор и един от съставителите на книгата заедно с Н.П. Паоло Кортези и проф. Станчев, личността на Дуванлията е съпоставима с тази на Софроний Врачански – той е духовник, модел за подражание със своята скромност, надарен с изключителна дипломатичност, поставя поезията си върху народностна основа.
Томът се издава със съдействието на Културния център „Евгений Босилков – Белене“. Той е иницииран от ръководството на Държавна агенция „Архиви“ като част от документалната поредица на ДАА „Архивите говорят“. Снабден е с ценни показалци, подготвени от редактора на изданието Асен Тодоров, главен експерт в дирекция „Публичност на архивите“. На събитието присъстваха редица представители на местната и държавната власт, както и началникът на отдел „Държавен архив“ – Русе при Дирекция „Регионален държавен архив“ – Велико Търново на Държавна агенция „Архиви“ Толя Чорбаджиева.
АРЕНА
|