Петък, 26 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    27.10.2017  » Изложба Следите на героичното време бе открита в музея

    Изложбата „Следите на героичното време“ бе открита днес в Регионалния исторически музей в Русе. Проектът е двугодишен и е подкрепен от Фонд „Научни изследвания“ към Министерство на образованието и науката. По проекта работят съвместно учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и Регионален исторически музей – Русе. Ръководител на проекта е доц. д-р Николай Вуков.

    доц. д-р Николай Вуков

    „Това е едно прекрасно сътрудничество, с много кръстосвания на селища и посещения на много места на памет, свързани с национално-освободителите борби, събиране и обработка на богата информация и опит за нейното представяне по един достъпен начин“. Това заяви при откриването на изложбата доц. д-р Николай Вуков. „Тя по прекрасен начин се свързва и с темата на конференцията в Русе „Наследство на показ“, допълни Вуков.

    В 13 постера изложбата представя в снимки и текст основните теми и пунктове, които водят изследователите през периода на проекта. Информация свързана с последното десетилетие преди Освобождението – най-героичното българско време. Темите са структурирани в определени рубрики, култа към героите от онова време и начините за неговото поддържане.

    „Специално внимание сме отделили в изложбата на хората зад образите, на тези героични биографии, които са свързани и с избора – да потеглят по пътя на саможертвата или да останат обикновени хора“, каза Вуков. „Показани са паметните плочи и различните типове паметници, които ние сме регистрирали в проекта. Тях ги считаме за едни от най- представителните форми за влизане в досег с онази епоха“, сподели той.

    Постерите показват музейните репрезентации, обичаите, церемониите и ритуалите, както и и част от наследниците на героите от националноосвободителните борби (1867 – 1878), като са проследени етапите и начините на тяхното конструиране като „национални светини“.

    ПОВЕЧЕ ЗА ПРОЕКТА НА sledite.bg

    АРЕНА





    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »