Петък, 26 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    10.11.2017  » Директорът на Историческия музей с участие на изследователски конгрес в Чикаго

    Американската асоциация за славянски, европейски и евразийски изследвания ASEEES провежда своя годишен конгрес в Мариот Даунтаун, Чикаго, на тема „Престъпления“. Поводът е Стогодишнината от болшевишката революция през 1917 г.

    В 49-я пореден конгрес ще участва със свое изследване проф. Николай Ненов, директор на Регионален исторически музей – Русе. Заедно с д-р Диляна Иванова (Американски научен център, Чикаго) и доц. Ана Лулева от Институт по етнология и фолклористика с етнографски музей – БАН, тримата образуват отделен тематичен панел – „Престъпление на границите между публичното и частното в държавния социализъм в България“. Участието на изследователите се организира с помощта на Американски научен център, София и на Асоциацията на българистите в САЩ.

    В конференцията ще участват около 700 учени от цял свят, предвидени са специални гост-лектори, серия от представяне на книги – включително български, както и срещи с изследователи в интердисциплинарни области.

    Д-р Диляна Иванова ще представи изследването си „ Комунистическите пропагандни послания във фотоалбумите на детската градина "Мара Малеева-Живкова" – събитие от Русе, където се провежда и среща между първите дами на България и Румъния – Людмила Живкова и Елена Чаушеску. Отново с примери от колекцията от албуми на индустриални предприятия на Русенския музей е текстът на Николай Ненов –„Червеният кът“ на комунизма: визуален език на пропагандата“.

    Акцентът е поставен върху образите, елементите и функциите на „сакралното“ място, събрало емблемите на пропаганда, отношението към Лидера, както и тяхното значение за изучаването на социализма. Текстът на доц. Ана Лулева се фокусира върху „Преживяване, представяне и запомняне на поверителността в социалистическата държава“.

    В работата на панела ще вземат участие и етнографините от Къщата на Калиопа, Елена Табакова и Илина Сиракова, които от десетилетия са част от българската общност в Чикаго и имат редица инициативи в областта на българското наследство.

    Програмата може да се изтегли от тук 

     АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »