Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    25.10.2018  » MEF: Нематериално културно наследство и музеи


    Модераторът на срещата Цвета Ненова представи д-р Ирена Тодорова

    В следобедната програма на Панаира на музейните изложби акцент в програмата бе панелът „Нематериално културно наследство и музеи“. Той бе открит от д-р Ирена Тодорова от Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО–София.

    „Вярвам, че именно модернизацията е пътят към ефективното споделяне на културното наследство между и вътре в държавите. Създаването на електронни платформи и цялостната дигитализация, обученията на работещите в музеите, подпомагането на комуникацията между отделните културни средища чрез мобилни експозиции са само част от идеите, които споделяме и подкрепяме”, каза д-р Ирена Тодорова, изпълнителен директор на Регионален център-София, ЮНЕСКО.

    Д-р Тодорова е сред членовете на журито, което ще връчи Наградите за временни изложби през 2018 г. в рамките на музейния форум.

    „Нашият център отговаря за опазването и популяризирането на нематериалното културно наследство в 16 държави в Югоизточна Европа, което ни позволява да опознаваме опита на различните държави и да споделяме работещите практики. Вече имаме успешния модел на словенския етнографски музей, чиято мобилна изложба на нематериално културно наследство пожъна изключителен успех. Затова и партньорството с музеите у нас като ключови носители на това богатство е приоритет за Центъра. Смятаме, че те трябва да бъдат по-близо до аудиторията и особено до младите хора”, каза Тодорова.

    За възможностите за представяне на свои колекции говори Лидия Никошевич от Етнографския музей в Истрия, Хърватска. Музеят дава възможност на своите герои да разказват своите истории от първо лице, което в този район често е проблематично, предвид политическата ситуация през годините. Музеят търси пресечната точка между културата и наследството.


    Обредните хлябове в Родопите и работилници за тяхното приготвяне „Сподели хляб“ представи Таня Марева от Регионален исторически музей – Смолян. Доц. д-р Ирена Бокова от Нов Български университет коментира в началото на своята презентация тънката разлика между материалното и нематериалното културно наследство. Пред публиката в залата говори по темата и проф. д-р Николай Ненов от Регионален исторически музей – Русе.

    АРЕНА

     

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »